ubezpieczenia mieszkania

Wichura, pożar, powódź – jak uchronić swój dobytek?

Dla wielu osób dom lub mieszkanie jest największą częścią dobytku. Bardzo często nieruchomość jest jedynym majątkiem posiadanym przez daną osobę. Można nawet powiedzieć, że jest ona pewną formą oszczędności na czarną godziną. Co jednak, gdy mieszkanie zostanie zniszczone przez kataklizm?

 

Po pierwsze – zabezpieczać

Nie ma absolutnie żadnego sposobu, który mógłby ze 100% pewnością uchronić mieszkanie przed skutkami wichury, pożaru lub powodzi. Żywioły są nieopanowane. Nie można ich powstrzymać, można jedynie starać się zredukować ich negatywny wpływ. Najprostszym, a zarazem najlepszym sposobem na ochronę dobytku jest wykupienie właściwego ubezpieczenia. Oczywiście, nie zatrzyma ono fali powodziowej, ale ułatwi walkę z jej skutkami. Ubezpieczenia mieszkania to wyraz zdrowego rozsądku i myślenia perspektywicznego. Każdy powinien myśleć o kompleksowej ochronie swojego mieszkania. Przeglądając oferty ubezpieczeń nieruchomości, koniecznie należy zwracać uwagę na to, jaki jest zakres samego ubezpieczenia. Może ono dotyczyć wyłącznie kataklizmów, takich jak wichura, pożar, czy powódź. Może też obejmować mniej częste zjawiska – gradobicia, uderzenia piorunów, czy też trąby powietrzne. Należałoby pamiętać, że przy naszym intensywnie zmieniającym się klimacie, zjawiska te mogą się pojawić bez uprzedzenia. Niektóre ubezpieczenia mieszkania obejmują też włamania, czy też skutki zalania przez sąsiadów czy też pęknięcie rury. Ubezpieczyć można całość mieszkania, sprzęty ruchome lub stałe elementy, których nie można przemieszczać. Decydując się na jakąś ofertę, najlepiej jest sugerować się ilością zabezpieczeń oraz kwotą samego ubezpieczenia. Powinna ona być na tyle wysoka, by w razie zniszczenia mieszkania możliwe było jego odbudowanie lub kupno innego lokalu. Ważne jest też, by odszkodowania były wypłacane możliwie szybko.

 

Zależnie od potrzeb

Wybierając polisę ubezpieczeniową warto też zachować zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że nigdy nie można być za bardzo zabezpieczonym. Im więcej ochrony, tym lepiej. Jednakże, osoby, które mieszkają w domu jednorodzinnym nie muszą wykupywać ubezpieczenia od zalania przez sąsiadów. Podobnie jak osoby mieszkające na Mazowszu, nie muszą obawiać się lawin. W związku z tym, nie ma też sensu wykupować ubezpieczenia w tym celu. Najlepiej jest skonsultować się z doradcą ubezpieczeniowym, który posiada kompleksową wiedzę z tego tematu. Jest osobą, która najlepiej doradzi, jakie ubezpieczenia są potrzebne i jak zapewnić sobie i swojej rodzinie najlepszą możliwą ochronę.

 

Czujniki dymu

Przed pożarem mogą uchronić czujniki dymu. Te niewielkie urządzenia emitują sygnał dźwiękowy, gdy dotrze do nich dym. To całkiem wygodne rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo w mieszkaniu, bo domownicy szybciej zorientują się o ewentualnym wybuchu pożaru. Oczywiście, czujnik nie zabezpieczy domu przed skutkami rozprzestrzeniania się ognia. Niektórzy ubezpieczyciele, wymagają montażu czujników. Warto, więc o nich pamiętać i sprawdzić dobrze warunki zawarcia umowy.

Dodaj komentarz