Ubezpieczenie samochodu na Wyspach Brytyjskich

We wszystkich krajach Korony Brytyjskiej oraz Irlandii Południowej, żeby poruszać się po drogach trzeba mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Jeśli chodzi o ten aspekt, to jest to bardzo podobna sytuacja jak w Polsce. O czym jednak warto pamiętać, kiedy decydujemy się na zarejestrowanie samochodu na wyspach?

Ubezpieczenia obowiązkowe w Wielkiej Brytanii

 

Nie ma większej różnicy między ubezpieczeniami komunikacyjnymi samochodów między Polską a Wielką Brytanią. Na wyspach, obowiązkowym pakietem, który musi mieć każda osoba posiadająca i poruszająca się samochodem nazywa się “third party”. Jest to odpowiednik naszego OC, a więc obejmuje wszystkie uszkodzenia wynikające z kolizji albo wypadku w ruchu. Zarówno jeśli chodzi o samochód, jak i ewentualne szkody dokonane na uczestnikach kolizji.

Podobnie jak u nas, podstawową polisę można rozszerzyć o dodatkowe pakiety. Dostępne jest rozwiązanie, w którym do wyboru jest ubezpieczenie od pożaru, kradzieży i pakiet, który można najłatwiej przyrównać do naszego AC. Nazywa się “comprehensive” i polega na ubezpieczeniu samochodu od niemal wszystkich szkód. Wliczając w to również szkody wynikłe z winy osób trzecich, nie w kontekście kolizji komunikacyjnej. Osoba, która wykupiła taką polisę jest również upoważniona do prowadzenia nie swojego samochodu, w momencie w którym nie jest ona dopisana do polisy tego auta. Warto pamiętać, że w takim wypadku ten samochód też musi być ubezpieczony.

 

Kwestia zniżek ubezpieczeniowych

 

Polski ubezpieczyciel premiuje bezwypadkową, ostrożną jazdę. Za każdy rok bezwypadkowego poruszania się samochodem, kierowcom przysługują zniżki naliczane do polisy ubezpieczeniowej. Niekiedy przekłada się to na całkiem spore oszczędności, których nikt nie chce stracić przy przeprowadzce do nowego kraju.
Na szczęście sporo Brytyjskich towarzystw ubezpieczeniowych respektuje zniżki naliczane przez polskie firmy. Żeby doszło do przeniesienia zniżek, polski ubezpieczyciel musi wystawić stosowne zaświadczenie, które następnie należy przetłumaczyć na język angielski. Brak doręczenia takiego dokumentu jest równoznaczne z brakiem przedłożenia podstawy do naliczenia zniżek i w wielu przypadkach może sprawić, że polisa stanie się nieważna. Z tego powodu warto dwa razy sprawdzić, czy polskie zniżki są akceptowane przez wybranego przez nas brytyjskiego ubezpieczyciela.

 

Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie w UK?

 

  • Zapłać z góry za cały rok. Jeśli tylko towarzystwo ubezpieczeniowe na które się zdecydowałeś przewiduje taką możliwość, opłać polisę na cały rok. Najczęściej jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż płacenie w ratach.
  • Kiedy dokonujesz obliczania wysokości składki ubezpieczeniowej “third party”, wybierz najtańszą kategorię wykonywanej pracy. Bardzo często jeden zawód jest zakwalifikowany do kilku kategorii. Warto sprawdzić i wybrać tę najtańszą.
  • Pamiętaj o popularności serwisów cashbackowych. Takie portale jak Topcashback i Quidco współpracują z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi i oferują zwrot części wydanej gotówki na kontakt. W momencie wykupienia polisy na cały rok z góry, możemy mówić nawet o kilkudziesięciu funtach.
  • Nie kupuj na ostatnią chwilę. Jeśli zaczniesz rozglądać się za ofertami polis kilka tygodni wcześniej, przed momentem gdy będziesz musiał ją kupić masz lepsze pole do negocjacji. Agenci ubezpieczeniowi są świadomi, że jesteś skłonny zapłacić więcej, jeśli musisz zrobić coś na szybko. Dlatego rozpoczęcie rozmów kilka tygodni wcześniej da Ci większą elastyczność. Będziesz w stanie otrzymać lepsze warunki umowy.

Dodaj komentarz