Sprzedajesz samochód? Pamiętaj o przekazaniu OC

Nadszedł w końcu ten niezapomniany i tak długo wyczekiwany moment. Po długich tygodniach na serwisach aukcyjnych i próbach przekonania swoich znajomych do kupna udało się. Znalazł się nabywca na Twój stary samochód. O czym pamiętać przy procesie sprzedaży samochodu i dlaczego przekazanie OC jest tak bardzo istotne.

Sprzedajesz samochód? O czym warto pamiętać

Bardzo często osoby kupujące samochody używane – z tzw. „drugiej ręki”, zadają pytania na co zwrócić uwagę w trakcie oglądania pojazdu. Taka ostrożność jest całkowicie zrozumiała. Kupujący w obawie, przez wydaniem dużej ilości gotówki na bubel stara się wykryć wszystkie błędy samochodu przed dokonaniem transakcji. Warto pamiętać jednak, że druga strona – sprzedający – jest tak samo narażony na ewentualne kłopoty. Głównie wynikające z błędnego sporządzenia umowy oraz niedopatrzenia swoich obowiązków jako strona.

Przy sprzedaży auta sporządzana jest umowa sprzedaży. Mimo, że przepisy nie wymagają podpisania jej w dwóch egzemplarzach (co do zasady, obowiązek ma jedynie strona sprzedająca), to jest to zabezpieczenie dla każdej z tych osób. W momencie, w którym dochodzi do kradzieży, bądź zniszczenia samochodu jest to pomocne przy identyfikacji. Najbardziej jednak pomaga, w momencie w którym dochodzi to zdublowania ubezpieczenia przez osobę kupującej.

 

Kupno samochodu z ważnym OC

 

Jeśli zdarzyło się tak, że używany samochód który kupiłeś posiada jeszcze obowiązującą polisę OC, to już nie musisz jej wypowiadać. Problem, który był kiedyś bardzo dotkliwy dla nabywców samochodów używanych został rozwiązany przez ustawodawcę. Zgodnie z prawem wraz z własnością samochodu, na kupującego przechodzi również zobowiązanie w postaci polisy OC, która jest niejako nierozerwalnie połączona z samochodem. Dzięki temu, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mogą czuć się bezpiecznie i mieć pewność ubezpieczenia samochodów w przestrzeni publicznej.

O czym warto pamiętać, to że w momencie nabycia samochodu – jako nowy właściciel – masz prawo w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę u starego ubezpieczyciela. Rzadko kiedy jest to rzecz opłacalna; najczęściej ludzie decydują się na wykupienie polisy na cały rok. I w momencie kupna auta, zaczynamy z niej korzystać jak ze swojej. Zwróć jedynie uwagę, czy OC nie zostało wykupione w systemie ratalnym. W takim wypadku, w momencie w którym zostaniemy przy polisie, przechodzi na nas zobowiązanie w postaci poniesienia wydatków związanych z opłatą reszty.

 

Odnawianie ubezpieczenia.

 

Wraz ze zmianą przepisów dotyczących przechodzenia polis ubezpieczeniowych, zmieniła się również zasada ich przedłużania. Warto pamiętać, że od 2012 roku nie dochodzi już do automatycznego przedłużenia ubezpieczenia samochodu przez towarzystwo. Jest to na pewno zła wiadomość dla zapominalskich, ponieważ trzeba odnowić polisę najpóźniej na jeden dzień przez zakończeniem się poprzedniej.
Samochód, który nie jest ubezpieczony po pierwsze nie może zostać dopuszczony do ruchu. W momencie kontroli policyjnej narażamy się na wysokie kary wystawione przez służby porządkowe. Jeszcze gorszą perspektywą jest doprowadzenie do jakiejkolwiek kolizji w ruchu drogowym. Jeśli auto nie posiada ubezpieczenia to wszelkie szkody i inne koszty ponoszone są w całości przez posiadającego samochód – Towarzystwo Ubezpieczeniowe jest zwolnione z odpowiedzialności wypłaty jakichkolwiek środków.

Dodaj komentarz