OC dla młodych – obniż koszta ubezpieczenia dla młodego kierowcy

Dla wielu młodych ludzi, posiadanie samochodu to jedno z największych marzeń. Wraz ze skończeniem osiemnastych urodzin zapisują się na kurs prawa jazdy, bo chcą poczuć tę wolność. Niezależność wynikającą z nieograniczonej możliwości poruszania się zakłóca jednak bardzo przyziemna sprawa. Wysokie koszta ubezpieczenia samochodu. Jak je obniżyć?

Dlaczego tak dużo za ubezpieczenie OC dla młodych?

 

Im jesteś młodszy i mniej doświadczenia za kółkiem posiadasz, tym więcej zapłacisz za polisę OC. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma zapisane w swoich ofertach zwyżki dla kierowców, którzy nie ukończyli 25 czy 26 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ statystyczny młodszy kierowca jest zdecydowanie mniej doświadczony i narażony na spowodowanie, bądź uczestnictwo w kolizji drogowej, niż osoba starsza. Dodatkowo na niekorzyść młodych osób działają nieubłagane statystyki policji drogowej. Mówią one jasno, że kierowcy którzy nie ukończyli 25 lat są najbardziej niebezpieczną grupą osób na drodze i powodują najwięcej wypadków. Nieposiadanie wcześniej żadnego samochodu przez osobę młodą – wszak jak miałaby to zrobić, nie miała przecież wcześniej prawa jazdy – również jest jednym z powodów, dla którego towarzystwa naliczają zwyżki, przy obliczaniu ubezpieczenia OC. A nie są to jedyne przyczyny, dla których młoda osoba będzie narażona na zapłacenie więcej.

 

Co wpływa na podwyższenie ubezpieczenia OC?

 

Jednym z decydujących czynników, które wpływają na podwyższenie stawek polisy ubezpieczeniowej OC jest miejsce, w którym zarejestrowany jest samochód. Kwoty różnią się drastycznie, w zależności czy auto jeździ po małej miejscowości czy wsi, a największych miastach kraju. Wiąże się to ze zwiększonym natężeniem ruchu na drogach i prawdopodobieństwem dojścia do stłuczki. Mówimy też o sporych kwotach. W zależności od miejsca zamieszkania koszt polisy może zwiększyć się nawet o połowę.

Podobnie pojemność silnika, marka a nawet model samochodu który kupiliśmy wpływa na wyliczoną przez ubezpieczyciela polisę OC. Obliczając wysokość składki, towarzystwo kieruje się na przykład statystykami, które modele samochodów najczęściej pojawiają się w raportach z wypadków. Takie BMW ma wyższy odsetek kolizji, niż Fiat. Dlatego właściciele bardziej kolizyjnych samochodów muszą liczyć się z większymi składkami.

Z kolei pojazdy z dużym silnikiem rozpędzają się szybciej i do większych prędkości. Dlatego w trakcie wypadku samochodowego są statystycznie bardziej narażone na poniesienie większych obrażeń niż samochody wolniejsze. Z kolei większe szkody oznaczają wzrost kosztów naprawy. A to niesie za sobą zwiększoną składkę ubezpieczeniową.

Co ciekawe, bycie w związku małżeńskim i posiadanie dzieci również pozytywnie wpłynie na obliczanie kosztów polisy. Ubezpieczyciel uważa, że kierowca który jeździ samochodem ze swoim dzieckiem jest mniej skłonny do brawurowej jazdy. Tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo spowodowania stłuczki.

 

Najbardziej niezawodny sposób na najtańsze OC dla młodych?

 

Co więc zrobić żeby mieć pewność, że nie przepłacasz? Najlepiej ciągle trzymać rękę na pulsie i starać się porównywać jak największą liczbę ofert. Dzięki rozeznaniu w branży będziesz wiedział która oferta jest dla ciebie najlepsza i na której zaoszczędzisz najwięcej. Dlatego do wyboru ubezpieczenia najlepiej jest podejść jak najwcześniej, a nie na ostatnią chwilę.

Dodaj komentarz