Na wakacje autem z wypożyczalni

Na wakacje autem z wypożyczalni – zalety podróżowania wynajętym samochodem

Wiele osób planując wakacje staje przed poważnym dylematem – jaki środek transportu wybrać? I o ile osoby posiadające samochód zawsze mogą zdecydować się na pełną niezależność, wsiadając we własne auto i samemu decydując o tempie podróży i odwiedzanych miejscach, o tyle ci, którzy auta nie posiadają, są ograniczeni środkami transportu publicznego lub na przykład autostopem. Istnieje jednak rozwiązanie, które może zadowolić tych, którzy na co dzień nie mają auta na własność – jest to wypożyczenie samochodu na określony czas i podróżowanie wynajętym autem. Niezależnie, czy potrzebna jest wypożyczalnia aut w Krakowie, czy w Warszawie lub we Wrocławiu, w każdym większym mieście można znaleźć miejsce oferujące wynajem czasowy samochodów w różnym standardzie, rozmiarze i, oczywiście, cenie. Czy warto wybrać się na wakacje wypożyczonym samochodem?

Zalety podróży w wynajętym samochodzie

Koszty eksploatacji

Nie ma potrzeby martwić się o koszty eksploatacji auta, które potrafią być bardzo wysokie, te bowiem pokrywa wypożyczalnia i dba o to, aby samochód był w dobrym stanie.

Wypożyczanie aut luksusowych i szeroki wybór samochodów

Wypożyczając samochód pojawia się możliwość wynajęcia auta luksusowego, na którego posiadanie niewielu ludzi może sobie pozwolić. Każda wypożyczalnia dysponuje dużą ilością różnego rodzaju aut, także różnej klasy, dzięki czemu można wybrać takie auto, jakie najbardziej odpowiada indywidualnym wymaganiom.

Ubezpieczenie

W koszty, jakie wynajmujący ponosi wypożyczając auto, wliczone jest w większości ubezpieczenie. Nie trzeba się więc martwić, że w przypadku wypadku poniesie się dodatkowe koszty. Ponadto, odchodzi kwestia podwyższonych składek na ubezpieczenie po stłuczce, ponieważ nie dotkną one wypożyczającego bezpośrednio.

Elastyczność i niezależność

Wypożyczenie auta gwarantuje bardzo dużą elastyczność w kwestii przemieszczania się. Nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, która w okresie wakacyjnym może być szczególnie zatłoczona i niepunktualna. Wynajęcie samochodu gwarantuje niezależność i swobodne planowanie urlopu bez konieczności dostosowywania się do transportu publicznego.

Dodatkowe usługi

Wynajmując auto można zdecydować się też na wykupienie dodatkowych opcji i usług, które ułatwią podróż. Do takich opcji należy np. fotelik dziecięcy, GPS czy łańcuchy na koła.

Wady wynajmu samochodu na wakacje

Podwyższone koszty w przypadku wynajmu krótkoterminowego

Niestety, wynajmując samochód na okres krótszy niż 3, 4 tygodnie, należy się spodziewać wyższych cen i nie można liczyć na obniżenie kosztów wraz ze wzrostem czasu wynajmu, o ile całkowity czas nie przekroczy określonego przez wypożyczalnię okresu.

Dodatkowa opłata za nielimitowaną liczbę przejechanych kilometrów dziennie

Również w przypadku wynajmuj krótkoterminowego, jakim najczęściej jest wypożyczenie samochodu na wakacje, należy liczyć się z dodatkową opłatą, aby móc korzystać z nielimitowanego dziennie przemierzanego dystansu. Ponieważ z reguły wyjazdy wakacyjne mają to do siebie, że przemierza się duże odległości, ta opłata może się okazać konieczna.

Łatwo zaobserwować, że zalety wypożyczenia samochodu zdecydowanie przewyższają wady. Ale ile właściwie kosztuje wynajem średnioterminowy aut i na jakie samochody warto się zdecydować?

Jakie auto wybrać i jakich kosztów należy się spodziewać

Przy wyborze samochodu należy się przede wszystkim kierować potrzebami. Jeżeli planujemy urlop w mieście we dwoje, wystarczy miejski samochód osobowy. Jeżeli natomiast planujemy podróż całą rodziną, najlepszym pomysłem może być wynajęcie vana. Dodatkowo trzeba także z oczywistych względów określić swój budżet, warto skorzystać z porównywarki cen aby znaleźć wypożyczalnię o najkorzystniejszych cenach i ofercie.

Ceny samochodów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych na dzień w zależności od klasy auta. Auta z automatyczną skrzynią biegów są z reguły droższe niż auta ze skrzynią manualną, samochody dostawcze czy vany cechują się również wyższą ceną w stosunku do aut osobowych.

Dodaj komentarz