Na koniec świata za kilka groszy. Najoszczędniejsze samochody benzynowe.

Bardzo możliwe, że dbasz o zanieczyszczenie powietrza, obawiasz się o nagły skok podatków dotyczących oleju napędowego albo zwyczajnie preferujesz cichszą i gładszą jazdę. Nieważne, z jakiego powodu zdecydowałeś się na kupno samochodu benzynowego – nie zawsze musi się to przekładać na wyższe wydatki na paliwo.

Współczesne silniki benzynowe są naprawdę dobrą alternatywą dla diesli. Zwłaszcza w mniejszych samochodach, takich które zaprojektowane zostały do jeździe po miastach w sposób najbardziej efektywny kosztowo. Nie dość, że tańsze w kupnie i utrzymaniu, to jeszcze emitujące mniejsze zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla do atmosfery – to z kolei wpływa na obniżenie opłat klimatycznych, w cenie samochodu.

Jeśli szukasz benzyniaka, który jeździ za łyżkę do herbaty, to poniżej znajduje się zestawienie nowych samochodów o najmniejszym zużyciu paliwa. Chcę zaznaczyć jedynie, że w zestawieniu nie znajdują się hybrydy.

 

Samochody miejskie

 

Producenci samochodów starają się w jak najlepszy sposób odpowiadać na zapotrzebowanie użytkowników. Mieszkający w miastach kierowcy coraz mniej patrzą na osiągi silnika, bardziej skupiając się na wydajności paliwowej samochodu. Zwłaszcza w momencie, w którym ceny benzyny potrafią rosnąć w zawrotnym tempie. Oznacza to, że w segmencie miejskich samochodów ekonomicznych, wybór jest zdecydowanie większy niż nasze trzy najlepsze propozycje.

 

  1. Fiat 500

Opracowany przez Fiata mały silnik TwinAir jest już marką samą w sobie. Przez zrywne przyspieszenie, prawie jak sportowy wydech oraz malutki rozmiar – jest to bowiem silnik dwucylindrowy, podobne możemy zaobserwować w motorach. Silnik TwinAir m  a bardzo niskie spalanie, ale jest to okupione zdecydowanie mniejszą, niż w innych samochodach tego segmentu, mocą. Co prawda jego sportowa zadziorność sprawia, że może jechać szybko. Ale wtedy pobór paliwa zwiększa się blisko dwukrotnie.

Raport spalania: 5,5L/100km

  1. Peugeot 108

Mimo dość fikuśnego stylu, jest to jeden z najbardziej efektywnym samochodem do jeżdżenia po mieście. Jego kolejną korzyścią jest wysoka dostępność i relatywnie niska cena. Na otomoto.pl cena dwuletniego pojazdu, którym jeżdżenie nie kosztuje praktycznie nic wynosi między 20 a 25 tysięcy złotych.

Raport spalania: 4,8L/100km

  1. Volkswagen up!

Podobnie, jak poprzedni samochód w tym zestawieniu, tak samo Volkswagen up! nie należy do demonów osiągów. Oferuje mniej mocy niż jego konkurenci, ale nadrabia przestrzenią wewnątrz samochodu i zdecydowanie większym komfortem jazdy. Jeśli chodzi o realne spalanie, też jest  odrobinę dalej niż jego bezpośrednia rywalizacja.

Raport spalania: 5,5L/100km

Warto zauważyć też, że na zużycie paliwa nie wpływa jedynie masa samochodu i wielkość silnika. Aerodynamika nadwozia, to na jakich oponach jeździmy, nasze przyzwyczajenia z jazdy i stan nawierzchni jest równie ważny co stricto techniczne aspekty samochodów. Dlatego w Unii Europejskiej dokonano standaryzacji pomiaru zużycia paliwa. Procedura nazywa się NED i składa się z próby przeprowadzonej w mieście oraz terenach pozamiejskich. Polega na ustawieniu samochodu na specjalnie przygotowanych rolkach i dokonanie pomiaru spalania na odległości 4052m ze średnią prędkością 18,7km/h – dla próby w mieście.

Procedura powstała jako element unijnej polityki pro konsumenckiej. Poprzez porównywanie produktów i ich właściwości przedstawianych przez producentów do prawdziwych realiów. Idea ma na celu kontrolę informacji, które przekazują nam wielkie koncerny samochodowe.

Dodaj komentarz