Jak zapobiegać rozładowaniu się akumulatora?

Akumulator samochodowy jest elementem niezbędnym do uruchomienia  silnika. Następnie rolę dostawcy prądu przejmuje w aucie, alternator. Kiedy jedziemy samochodem to akumulator się cały czas ładuje, to znaczy, że im dłużej jedziemy, tym akumulator jest bardziej naładowany. Oznacza to, że na krótkich dystansach miejskich, akumulator może mieć zbyt mało czasu na naładowanie. Wówczas kierowcę może spotkać bardzo niemiła niespodzianka kiedy np. w zimowy poranek jest on już spóźniony do pracy.

Jeśli spotkała Cię już taka sytuacja, to zapewne wiesz, co należy zrobić. Jeżeli nie, to powinieneś wiedzieć, jak należy ładować akumulator, ale również jak zapobiegać jego rozładowaniu.

 

Przyczyny rozładowywania się akumulatora

 

Przyczyna rozładowania akumulatora wynika z pracy urządzeń elektronicznych w samochodzie, po wyjęciu kluczyków ze stacyjki. Kierowcy często zapominają wyłączyć światła. A jest to niewątpliwie jedna z przyczyn powodujących problemy z odpaleniem samochodu dnia następnego. Kluczowe jest także dobranie odpowiedniego akumulatora do samochodu. Powinien mieć on odpowiednie parametry, o których więcej informacji znajduje się w instrukcji auta.

 

Problem rozładowanego akumulatora pojawia się również przy krótkich dystansach np. po mieście. Wówczas czas ładowania przez alternator jest zbyt krótki, co powoduje, że po pewnym czasie odmawia on współpracy. Nie należy zapominać o niskich temperaturach późną jesienią i zimą, ponieważ powodują one, że ilość dostępnej energii spada, a w czasie uruchomienia auta pojawia się większy opór. Należy wówczas zadbać o to by akumulator był cały czas naładowany.

 

Jak użytkować akumulatora?

 

Pełne rozładowanie akumulatora wpływa na jego żywotność. Jeżeli sytuacja taka się często powtarza, możliwe, że w najbliższym czasie konieczna będzie wymiana na nowy akumulator.

Po pierwsze należy regularnie sprawdzać napięcie akumulatora:

  • w stanie spoczynku powinno być większe niż 12 V, ale niższe niż 13 V
  • po uruchomieniu nie powinno przekraczać 14,5 V.

Częste rozładowywanie akumulatora zależy również od wieku, jeżeli ma ponad 6 lat ryzyko jego rozładowania jest o wiele większe. Podczas jazdy po mieście staraj się ograniczyć używanie urządzeń, które pobierają prąd by umożliwić alternatorowi jego podładowanie. Należy również pamiętać, aby przed zamknięciem auta wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne.

 

W jaki sposób ładować akumulator?

 

Nie należy czekać, aż akumulator rozładuje się całkowicie. Do doładowania akumulatora potrzebna będzie ładowarka. W aucie warto również mieć kable rozruchowe, które umożliwią poradzenie sobie z problemem poza domem, a nawet pomoc innemu kierowcy, któremu akumulator odmówił posłuszeństwa. Należy pamiętać, że kable rozruchowe najpierw podłączamy do sprawnego akumulatora(czerwony przewód podpinamy pod klamrę dodatnią, a czarny pod ujemną), a potem do rozładowanego. Następnie powinien zostać uruchomiony pojazd, z którego będzie pobierana energia.

 

Jazda na krótkich dystansach

 

Jazda na krótkich dystansach nie najlepiej wpływa na stan akumulatora samochodowego. Sprawdzanie napięcia w stanie spoczynku ( najlepiej aby wynosiło 12,4-12,6 V), to najlepsza metoda, aby zadbać o akumulator. Jeżeli wartość będzie niższa niż 12 V oznacza to, ze akumulator jest częściowo rozładowany, a mniejsza niż 10 V oznacza, że stan akumulatora nie jest najlepszy lub koniecznie potrzebuje naładowania. Do sprawdzenia akumulatora niezbędny jest prosty miernik, praktyczny gadżet dla każdego kierowcy.

Wypożyczalnia samochodów Kaizen Rent posiada flotę nowych samochodów, serwisowanych regularnie, co zapewnia dostęp do najlepiej przygotowanych samochodów na każdą okazję, nawet wtedy kiedy są zaplanowane wakacje, a w naszym samochodzie padł akumulator i musimy czekać na nowy.

 

Dodaj komentarz