Wymiana opon na zimowe

Jak przygotować samochód do zimy – poradnik

Każdy posiadacz auta doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do nadchodzących warunków atmosferycznych – jest to kwestia bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Dlatego też z myślą o kierowcach, przygotowaliśmy listę rzeczy, o których należy pamiętać przygotowując samochód do zimy.

Na 4 kółkach

Choć ostatnie zimy nie były ekstremalne, to nie należy lekceważyć tej pory roku – opony zimowe to podstawa. Dzięki nim samochód będzie lepiej trzymał się drogi, skrócą czas hamowania oraz pomogą wjechać pod ośnieżoną górkę. Jeśli masz takie opony, koniecznie sprawdź ich stan – nawet najlepszej marki opony, bez odpowiedniej głębokości bieżnika nie pomogą w poruszaniu się samochodem, a nawet mogą stwarzać zagrożenie podczas jazdy (łatwiej wpaść w poślizg). Dodatkowo sprawdź, czy nie widać na nich pęknięć bądź też innych uszkodzeń.

Opony na zimowe należy zmienić jeszcze przed pierwszymi mrozami i śniegiem, tak aby nie dać się zaskoczyć niesprzyjającej aurze i ogromnym kolejką przed serwisem wulkanizacyjnym. Dobrym pomysłem jest zostawienie na przechowywanie opon letnich, nie kosztuje to dużo, a na pewno ogumienie będzie przetrzymywane w odpowiednich warunkach.

Materiały eksploatacyjne

Po pierwsze – wymieńcie płyn do spryskiwaczy na zimowy. Pozostawienie letniego będzie skutkować jego zamarznięciem i uszkodzeniem całego układu. Dodatkowo sprawdźcie stan wycieraczek oraz ilość płynu w układzie klimatyzacji. Należy wsiąść również pod uwagę wymianę oleju silnikowego – istnieją specjalnie dedykowane na mrozy podczas zimy.

Napraw uszkodzenia

Należy w szczególności zwrócić uwagę na szyby samochodowe – każde pęknięcie bądź ubytek może skutkować zwiększeniem uszkodzeń podczas mrozów – wystarczy, że dostanie się do nich woda, która zamarznie przy ujemnych temperaturach. Sprawdźcie również karoserię – w zimowej porze jest bardzo narażona na działanie soli drogowej. W miarę możliwości zabezpieczcie wszystkie ubytki specjalnymi pastami do karoserii.

Wymień dywaniki

Kto ma welurowe dywaniki w samochodzie, ten wie, w jakim są one stanie po zimie. Brudne i wypalone od soli drogowej zdecydowanie nie wyglądają estetycznie. Jeśli masz taką możliwość wymień je na gumowe – oszczędzi ci To uporczywego czyszczenia, zaoszczędzi nerwów i zachowasz pieniądze, które przeznaczyłbyś na ten cel w kieszeni.

Sprawdź akumulator

Nie ma chyba nic gorszego niż rozładowany akumulator, kiedy rano śpieszysz się do pracy. Dlatego też pamiętaj naładować go do pełna jeszcze przed przyjściem zimy. Podczas mrozów sprawność akumulatora drastycznie spada i jest bardzo możliwe, że stojący na dworze samochód zwyczajnie nie odpali. Pierwszym sygnałem mogącym mówić o tym, że akumulator jest słaby są przygasające kontrolki podczas odpalania auta – nie lekceważ tego i koniecznie podłącz akumulator do prostownika lub wymień go na zupełnie nowy.

A w czasie zimy

Gdy spadnie pierwszy śnieg, bardzo przydatnym narzędziem będzie łopatka do odśnieżania – najlepiej, jeśli będzie miała dwa zakończenia – twarde, do usunięcia lodu z szyb oraz miękkie do zrzucania śniegu. Wybierz taką, która jest dostatecznie długa, aby dosięgnąć każdego zakamarku dachu.

Opublikowany w Auto

Dodaj komentarz