Ozonowanie samochodu

Jak pozbyć się brzydkich zapachów w aucie – Ozonowanie

Wyczuwasz nieprzyjemne zapachy w aucie, mimo że ostatnio dokładnie odkurzałeś i czyściłeś wnętrze auta? Może być to znak, że rozwinęły się w środku rożnego rodzaju roztocza oraz grzyby. Te mikroorganizmy mają świetne warunki do rozwoju i nie zwalczane mogą mieć również negatywny wpływ na nasze zdrowie. Aby pozbyć się tych nieproszonych gości istnieje świetna metoda – Ozonowanie powietrza we wnętrzu naszego pojazdu.

Czym jest ozonowanie powietrza

Ozonowanie powietrza to nic innego jak wpuszczenie ozonu w odpowiedniej ilości do wnętrza naszego samochodu. Ozon podczas rozpadu, łączy się z cząstkami roztoczy, bakterii i grzybów i niszczy je podczas tego procesu. Profesjonalne firmy zajmujące się ozonowaniem wiedzą dokładnie jakie stężenie ozonu wprowadzić do naszego auta, aby zneutralizować źródło nieprzyjemnych zapachów. Zaleca się aby wykonać taki zabieg raz do roku.

Koszt takiej usługi to średnio 60 zł, a czas trwania wynosi około 30 min.

Czy można samemu wykonać ozonowanie?

Dotychczas taka usługa była wykonywana wyłącznie u specjalistów, jednakże coraz częściej pojawiają się automaty do samodzielnej obsługi. Wszystko jest czytelnie opisane, czas ozonowania jest ustawiany na domyśle wartości. A my po około 25 minutach możemy cieszyć się świeżym powietrzem podczas jazdy. Należy pamiętać aby nie powtarzać cyklu ozonowania zaraz po skończeniu poprzedniego, może to grozić odbarwieniem plastików oraz tapicerki.

Oddałem auto na ozonowanie, ale dalej brzydko pachnie

Może zdarzyć się, że nawet po ozonowaniu brzydkie zapachy zostaną we wnętrzu auta. Oznacza to, że grzyby, roztocza, bakterie wynikły głęboko w naszą tapicerkę. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest oddanie naszego samochodu do profesjonalnego serwisu zajmującego kompleksowym czyszczeniem wnętrza razem z usługą prania siedzeń. Musimy liczyć się z przerwą w użytkowaniu naszego auta na co najmniej pół dnia, aby fotele zdążyły wyschnąć. Koszt takiego zabiegu również nie należy do najtańszych, i w zależności od wielkości miasta może wahać się od 150 do nawet 300 zł.

Alternatywą jest wypranie samodzielnie tapicerki przy pomocy specjalnych preparatów. Możemy kupić je właściwie w każdym większym markecie. Do wyboru są pianki, proszki, a także płyny w spryskiwaczu. Postaraj się, aby środek czyszczący był z renomowanej firmy. Zazwyczaj sposób w jaki możesz efektywnie wyczyścić wnętrze swojego auta jest opisany w instrukcji. Muszę jednak Was ostrzec, istnieje pewne ryzyko, że zrobimy to niedokładnie albo środek czyszczący okaże się zbyt mocny i odbarwimy fotele. Zalecam w tym wypadku maksimum ostrożności.

Ozonowanie, pranie tapicerki – o czym jeszcze należy pamiętać?

Istotnym elementem może okazać się cały układ klimatyzacji. Należy go oddać raz do roku na czyszczenie. Zapobiegnie to powstawaniu grzybów wewnątrz instalacji. Ponadto pamiętajmy o wymianie filtrów, które również przyczyniają się do świeżego powierza w samochodzie.

 

Dodaj komentarz